1. خانه
  2. اخبار
  3. رویداد ماهشهر، سرآغاز تلاشی نو

رویداد ماهشهر، سرآغاز تلاشی نو

نویسنده : داریوش عباسی

خرداد داغ 1400، میزبان یکی از رویدادهای نمایشگاهی کم نظیر در کشور بود.

رویدادی که با اعتقاد به موضوع مسئولیت اجتماعی برندها و شرکت ها شکل گرفت و توانست با تقویت تولید در جامعه استانی و محلی خوزستان و ماهشهر، پلی بین ارائه دهندگان و تولید کنندگان منطقه ماهشهر و بندر امام خمینی و مدیران ارشد مجتمع های بزرگ پتروشیمی و سیاست گذاران این حوزه باشد.

اقدامی که علاوه بر حرکت در مسیر پشتیبانی از تولید و رفع موانع، موجب رضایت مردم و بنگاه داران کوچک و متوسط  در این خطه محروم گردید.

هلدینگ خلیج فارس که با ارزش ترین شرکت ایرانی در رتبه بندی 100 شرکت برتر کشور بوده و بیشترین سهم در تولید و صادرات محصولات پتروشیمی در کشور را داراست، با حمایت از شکل گیری این رویداد هم افزا و هم رسان، بستری ایجاد نمود تا توانمندی های کمتر شناخته شده بیش از 120 شرکت کوچک و متوسط (SME)* به سمع و نظر برنامه ریزان و مدیران اجرایی رسیده شود تا از امسال و سال های بعد، در تامین نیازمندی های متنوع و گوناگون صنعتی و خدماتی، راه دور نروند و به نزدیکترها رجوع کنند؛ رفتاری پیشتاز که خوشبختانه به سایر مجتمع های پتروشیمی غیر وابسته به هلدینگ خلیج فارس نیز سرایت کرد.

حضور بانکهای عامل نظیر بانک تجارت، بانک ملی، بانک صادرات و بانک ملت و برخی شرکت های بیمه، تامین سرمایه و کارگزاری برای کار گشایی و تخصیص اعتبارات به طرح های دارای اهمیت، اتفاق خجسته ای بود که این رویداد را متمایز و اثر گذار نمود؛ چرا که حضور مدیران ونمایندگان عالی نهادهای پولی – بانکی و بازارهای مالی در این رویداد، متضمن دستیابی به توافقاتی پایدار در اجرای طرح ها به صورت واقعی و حقیقی است و این احساس را ایجاد می‌کند که قرار است کاری بشود و تفاهم نامه ها و وعده ها، صرفا روی کاغذ نماند و تنها به مصرف رسانه ای اکتفا نشود.

حضور هسته های دانش بنیان وابسته به دانشگاه های مطرح چون دانشگاه های شریف و امیر کبیر گام مهم دیگری در آشتی صنعت و مراکز علمی و تقویت بُعد منابع مبتنی بر دانایی – در کنار منابع مبتنی بر دارایی –  بود که قطعا نیاز به تکمیل و تکامل دارد.

صنعت پتروشیمی با دور شدن از خام فروشی منابع و حرکت به سوی عرضه تولیداتی که دارای ارزش افزوده است، سرمایه گذاری ارزشمندی در زنجیره ارزش حوزه انرژی های تجدید ناپذیر قلمداد می‌شود که اهمیت خود را با نجات اقتصاد کشوردر آخرین دور تحریم ها نشان داد.

خوزستان با اتکا به تاریخ کهن، مردم خونگرم، منابع بی پایان و موقعیت سوق الجیشی، حق بزرگی به گردن ایران دارد.

اکنون فصل تازه ای در توسعه و شکوفایی خوزستان – این پاره تن ایران – از راه رسیده است؛ موسم تقویت توانمندی های بومی و محلی، افزایش مهارت ها و مشارکت بخش خصوصی پویا در صنایع وسیع پایین دستی نفت، گاز و پتروشیمی.

پس از 113سال از کشف نخستین چاه نفت خاورمیانه در مسجد سلیمان، در خاطره خوزستان، وقایع، افتتاح ها، بازدیدها، همایش ها و نمایشگاه های فراوانی نقش بسته که اغلب به سر منزل مقصود نرسیده است؛ اما این یکی از جنس دیگری بود؛ ازجنس مردم و امید به آینده.

سالن تلاش ماهشهر، اینبار سرآغاز تلاشی نو برای فردایی بهتر بود.

منبع : اقتصاد کارا

فهرست