1. خانه
  2. اخبار
  3. حمایت متقابل از سرمایه گذاری میان ایران و کرواسی

حمایت متقابل از سرمایه گذاری میان ایران و کرواسی

پروتکل اصلاحی تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کرواسی به امضاء وزیران اقتصاد دو کشور رسید.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از زاگرب؛ فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی کشورمان که در کرواسی به سر می برد امروز در زاگرب با دارکو هوروات وزیر اقتصاد این کشور دیدار و گفتگو کرد. وزیر اقتصاد کرواسی در ابتدای جلسه بابت وقوع سیل و جان باختن تعدادی از هموطنان مان اظهار تاسف کرد و این فاجعه غم بار را که طی دو هفته اخیر، باعث خسارت بزرگ جانی و مالی شده است را تسلیت گفت.
وی اظهار داشت: “شدیدا غمگین هستم از این که می شنوم در ایران چه رخ می دهد ولی از جهت دیگر خرسندم که توانستیم وقت خود را به گونه ای تنظیم کنیم تا در کنار همه گرفتاری ها بتوانیم راجع به محکم ساختن روابط اقتصادی کشورهایمان مذاکره نماییم. من در سال 2016 عضو گروهی بودم که همراه با رئیس جمهور کیتاروویچ به ایران سفر کردیم و به نظر من همین دیدار باعث شده که روابط اقتصادی ایران و کرواسی گسترش یابد.”
هوروات همچنین ابراز امیدواری کرد اجرایی شدن پروتکل اصلاحی تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری میان دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری کرواسی باعث ایجاد پیش زمینه های مناسب برای ادامه گسترش روابط دو کشور خواهد بود و چشم انداز خوبی در رشد همکاری اقتصادی دو کشور پدیدار خواهد شد.
گفتنی است که پروتکل اصلاحی تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری میان دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری کرواسی که امروز به امضای وزیران دو کشور رسید، ادامه همکاری دوجانبه از دوران سال 2005 است. پروتکل جدید این تفاهم نامه را با اصول قوانین اتحادیه اروپا هماهنگ می کند.

در هنگام امضای این پروتکل، دژپسند وزیر اقتصاد کشورمان، از روابط با کیفیت و گسترده ایران و کرواسی سخن گفت و برای گسترش همکاری بیشتر اقتصادی ابراز امیدواری کرد. وی گفت: “معتقد هستم که ظرفیت بسیاری برای همکاری در زمینه های متفاوت مانند بخش انرژی، حمل و نقل، ساختمان سازی و توریسم داریم و تا جایی که من اطلاع دارم شرکت های بسیاری در کرواسی گواهی نامه حلال دارند و این خود زمینه ساز توسعه روابط در بخش صنعت غذا می باشد.”
قابل ذکر است میزان کل تجارت کالا بین ایران و کرواسی در سال 2018 معادل 82،1 میلیون دلار بوده که نسبت به سال 2017، 20% افزایش داشته است.

http://www.iribnews.ir/00A2Bf

فهرست