1. خانه
  2. اخبار
  3. برنامه ریزی وزارت صمت در تامین مالی بخش صنعت و معدن

برنامه ریزی وزارت صمت در تامین مالی بخش صنعت و معدن

برنامه های وزارت صمت برای تامین مالی بخش صنعت ومعدن، موضوع نشست معاونت طرح و برنامه این مجموعه با شماری از شرکت‎ها در راستای اتمام طرح ها و پروژه های نیمه تمام بود

دکتر علیرضا هادی مدیر کل طرح و برنامه وزارت صمت در این نشست گفت: یکی از وجوه تامین مالی، مراجعه به سرمایه های سرگردان مردمی با استفاده از ابزارهای موجود بازار سرمایه است. در این زمینه جلسات متعددی با بنگاهها و مدیران شرکت های تامین سرمایه برای استفاده از این ظرفیت برگزار کرده ایم. هدف ما از این گردهمایی ها،  آشنایی دقیق تر بنگاهها در حوزه صنعت و معدن با روش های تامین مالی است.

وی با اعلام پذیرش بیش از 600 شرکت در بازار سرمایه گفت: 340 شرکت از این تعداد به بخش صنعت مربوط است و تنها حدود 40 شرکت از ابزارهای مالی مد نظر استفاده می کنند. بر این اساس، ترویج این موضوع و به هم رسانی بنگاهها و شرکتهای تامین سرمایه جهت رفع مشکلاتشان از اهداف وزارت صنعت و معدن است.

وی در ادامه به فعالیت 70 هزار بنگاه اقتصادی دارای مجوز از وزات صمت اشاره کرد و اظهار داشت: 3700 بنگاه از این تعداد در زمره شرکتهای بزرگ و دارای بیش از 100 نفر نیروی انسانی شاغل هستند.

به گفته دکترعلیرضا هادی، از منظر اشتغالزایی، بنگاههای تا 10 نفر جزو بنگاههای خرد، تا 50 نفر جزو بنگاههای کوچک، تا 100 نفر جزو بنگاههای متوسط و بالای 100 نفر جزو بنگاهای بزرگ محسوب می شوند.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات تامین مالی در بخش صنعت اشاره کرد و گفت: وزارت صنعت و معدن با شناسایی شماری از بنگاههای دچار تنگناهای مالی برای تکمیل طرح و بهره برداری نهایی، تلاش دارد تا با رفع مشکلاتشان، زمینه افتتاح آنها را تا پایان دولت دوازدهم فراهم سازد. این طرح ها به لحاظ اهمیت در فهرست پروژه های حائز اهمیت برای کشورهستند.

مدیرکل طرح و برنامه وزارت صمت افزود: با توجه به اهمیت رویداد کیش اینوکس که اواخر آبان ماه در جزیره کیش برگزار می شود، تلاش داریم با برگزاری همایش و نشست هایی با موضوع پذیرش بنگاهها در بازار کوچک و متوسط فرابورس، عارضه یابی صندوق پروژه و راهکارهای افزایش جذابیت ها، راهکارهای انتشار اوراق اجاره، جعاله، مرابحه و منفعت و الزامات آن، توسعه ابزارسلف در بورس کالا، عرضه بلوکی و مدیریتی سهام در فرابورس به بررسی فرصتها و چالش های تامین مالی بورس محور در حوزه صنعت و معدن  بپردازیم. مخاطبان این نشست ها، فعالان بخش صنعت و معدن، شامل واحدهای کوچک و متوسط، طرح های نیمه تمام و توسعه ای، واحدها و کارخانجات بزرگ و سازمانهای توسعه ای هستند.

وی ابراز امیدواری کرد این گونه اقدامات ترویجی، به فعالان برای بهره مندی از ظرفیت ها و ابزارهای تامین مالی بورس محور کمک نماید.

آریا حمیدیان مدیربرگزاری رویداد کیش اینوکس گفت: کیش اینوکس با تجربه 6 دوره برگزاری، به یکی از مهمترین رویدادهای بازار پول و سرمایه و معرفی فرصتهای سرمایه گذاری تبدیل گردیده است. با توجه به رویکرد اقتصادی امسال، یکی از رویکردهای این دوره، نقش بازار سرمایه در رونق تولید است. در این راستا از کلیه شرکتها، دست اندرکاران، متخصصین و فعالان بازار دعوت می گردد، با حضور در نمایشگاه و نشست های جانبی و ایجاد هم افزایی، موجبات تحقق اهداف مورد نظر را فراهم آورند.

یازدهمین نمایشگاه معرفی فرصتهای سرمایه گذاری کشور و ششمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی با برند ” کیش اینوکس” از 27 آبان به مدت 4 روز در مرکز بین المللی نمایشگاههای کیش برگزار می‎شود. 36 همایش و نشست تخصصی نیز همزمان با ایام برگزاری در مرکز بین المللی همایش های کیش برپا خواهد بود. وی از فعالان عرصه صنعت دعوت کرد برای تعامل و رفع نیازها جهت رشد و شکوفایی اقتصاد ملی و بنگاههای دولتی و خصوی از فرصت این رویداد بهره ببرند

فهرست